Loading…

طراحی دکوراسیون دفتر کار

در این بخش تیم طراحی و دکوراسیون داخلی معماریال به بررسی اصول طراحی دکوراسیون دفتر کار با توجه به تاثیر بسیار زیاد آن بر میزان بازدهی کارکنان و احساس رضایت مراجعه کنندگان پرداخته است. حتما شما هم تا به حال این جمله را شنیده اید که محل کار انسان حکم خانه‌ دوم را برای او دارد. این جمله هر چقدر هم که کلیشه ای به نظر برسد اما در واقع درست است که محل کار انسان مثل خانه‌ی دوم اوست چون بیش‌ترین‌ زمان مفید خود در طول روز را در آن محیط می‌گذراند.

علاوه بر این، همانطور که می دانید طراحی مناسب و ایده آل دکوراسیون دفتر کار می تواند نقش بسیار مهمی در جذب و اعتماد مشتری ها شود. اگر به دنبال این هستید که با اصول طراحی دکوراسیون دفتر کار آشنا شوید، در این بخش با مطالب طراحی دکوراسیون دفتر کار معماریال همراه باشید.

اصول دکوراسیون دفتر
اصول اساسی در طراحی دکوراسیون دفتر کار

 

09900268714 با ما تماس بگیرید 

ضرورت و اهمیت طراحی دکوراسیون دفتر کار

برخلاف سالهای نه چندان دور که اغلب افراد از نقش طراحی دکوراسیون محیط کار و ادرای غافل بودند، امروزه استفاده از این حرفه یکی از گام های اولیه در راه اندازی کسب و کار به شمار می آید. وقتی که ساعت های هر روزتان را در دفتر کارتان می گذرانید، ممکن است فراموش کنید که دیگران هنگام ورود به فضای کارتان، محیط را چگونه می بینند. پس گاهی خودتان را به جای فردی بگذارید که برای اولین بار شما را در دفتر کارتان ملاقات می کند. به نظرتان چه نوع برداشتی از شرکت شما و کسب و کارتان خواهد داشت؟

نگرانی برخی از افراد بخاطر هزینه های مربوط به طراحی دکوراسیون باعث میشود در برخی از مواقع این مساله مهم جدی گرفته نشود. واقعیت این است که تنوع بسیار بالا در سبک های طراحی دکوراسیون باعث میشود تا هر یک از مشاغل با هر سطح از درآمد بتوانند محیط کار منظم و بسیار زیبایی داشته باشد. سعی کنید از این موضوع اطمینان حاصل کنید که داخل و خارج دفتر کارتان به اندازه کافی خوب و مناسب طراحی شده است.

ضرورت دکوراسیون دفتر
ضرورت طراحی دکوراسیون دفتر کار

از جمله دلایلی که باعث میشوند تا طراحی دکوراسیون دفتر کار مدیریت و سایر بخش ها تا این اندازه اهمیت پیدا کنند عبارتند از:

 • ایجاد نظم و هماهنگی در محیط
 • استفاده بهینه از فضا، مخصوصا در دفتر کارهای کوچک
 • افزایش بازدهی کارکنان بخاطر ایجاد احساس آرامش با طراحی دفتر کار
 • ایجاد احساس رضایت و حس خوشایند در مراجعه کنندگان
 • مدیریت بهتر و آسان تر تمام بخش ها توسط مدیر بخاطر نوع چیدمان وسایل دفتر کار

 

اصول طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار

بدون در نظر گرفتن میزان بزرگ و یا کوچک بودن فضای کار و تعداد اتاق های موجود در آن، در ادامه چند نکته مهم و بسیار کاربردی برای دکوراسیون دفتر اداری بیان شده است:

نحوه طراحی فضا و دکوراسیون دفتر کار

از اولین عوامل موثر در طراحی دفتر کار نحوه‌ی طراحی فضا است.

در این مورد ما چند حالت پیش‌رو داریم:

اولین حالت این است که در حال ساخت بنایی برای کاربری اداری مشخص هستیم و می‌توانیم در هنگام طراحی دفتر کار روی پلان نقشه نظارت داشته باشیم و نظر دهیم. در این صورت باید متراژ دقیق و ویژگی‌هایی که از یک محل کار ایده‌آل در ذهنمان است را با طراح در میان بگذاریم و طراح با سواد طراحی که از قبل کسب کرده توقعات ما را در قالب یک طراحی دلپذیر روی کاغذ بیاورد.

حالت دوم که خیلی از مواقع اتفاق می‌افتد این است که در اداره‌ای مشغول به کار می‌شویم که از قبل اتاقی به عنوان دفتر کار در نظر گرفته شده است و ما صرفا می‌توانیم آن محیط را برای خود دلپذیرتر کنیم ولی در پلان کلی دفتر نمی‌توان تغییری به وجود آورد.

اگر جزء مخاطبین دسته اول هستید این نکات را فراموش نکنید:

۱. تعداد افرادی که در دفتر مشغول به کار خواهند شد را هنگام گفت وگو با طراح مطرح کنید تا متراژ مناسب را برای همه در نظر داشته باشد.

۲. حتما دفتر را در جایی از ساختمان قرار دهید که دفتر کار از نور طبیعی بیرون بهره‌مند شود. نور مصنوعی لامپ به شدت موجب افزایش خستگی و کاهش بازده مفید افراد در ساعات کاری خواهد شد که در این رابطه توضیح بیشتری خواهیم داد.

۳. توجه‌ کردن به نکات طراحی داخلی و مصالح مناسب که در ادامه مطرح خواهیم کرد را به خاطر بسپارید.

نورطبیعی دفتر
بهره گیری از نور طبیعی در دکوراسیون دفتر کار

 

توجه به نورپردازی در دکوراسیون دفتر

از مهم ترین کارها و اصول طراحی دکوراسیون دفتر کار، دقت در میزان روشنایی اتاق ها و محیط می باشد. توجه داشته باشید که دفترکارهای روشن باعث میشوند تا تاثیر مستقیم بر افزایش انرژی کارکنان داشته باشند. در حالت کلی محیط های تاریک با نور کم، بیشتر برای رسیدن به آرامش و استراحت مناسب می باشند و بدون شک نمی توان در چنین محیط هایی انتظار داشت تا افراد به درستی و با انرژی و هوشیاری تمام کارهای خود را انجام دهند. تا حد امکان سعی کنید محیط هایی را برای دفتر کار انتخاب کنید که دارای پنجره و نور طبیعی هستند. اگر چنین شرایطی در دفتر ادارای شما وجود ندارد، با نورپردازی حرفه ای و کاملا استاندارد می توانید محیط را زیباتر و پر انرژی کنید.

نکات مهم در رابطه با نور مصنوعی دکوراسیون دفتر

 • از نورهای شدید و زیاد استفاده نکنید. هالوژن‌ها از بهترین گزینه‌ها در رابطه با نور مصنوعی هستند.
 • استفاده از نور‌های سه بعدی فضای کوچک موجب بزرگ به نظر رسیدن فضا می‌شوند.
 • استفاده از نورهای رنگی مانند آبی یا قرمز درنگاه اول ممکن است جذاب به نظر برسد اما به مرور زمان موجب خستگی چشم می‌شود و اصلا برای فضای دفتر کار مناسبی نیست.

 

نورپردازی دفتر
توجه به نورپردازی در دکوراسیون دفتر

 

توجه به رنگ های محیط در دکوراسیون دفتر

انتخاب رنگ های مناسب برای دکوراسیون دفتر کار، به طور خاص و ویژه ای به نوع کاری که به آن مشغول هستید وابسته است. به عنوان مثال رنگ های خنثی برای مشاغل مرتبط با امور مالی و حقوقی بسیار ایده آل هستند. اما حرفه هایی همچون عکاسی و طراحی گرافیک، که خلاقیت بیشتری در آنها دخیل هستند، با رنگ های پر انرژی و گرم، قرابت بیشتری پیدا می کنند.

در عین حال به برندینگ شرکت خودتان و استفاده از رنگ های سازمانی در دکوراسیون محل کارتان هم باید توجه کنید. باید حواستان باشد که در کجا و چگونه از نام و لوگوی شرکت خودتان استفاده می کنید، محل قرارگیری تابلوهای شرکت در بیرون از محل کار هم بسیار حائز اهمیت است. شاید استفاده از لوگوی سازمان یا رنگ سازمانی در دکوراسیون فضای کار امری بدیهی و ساده به نظر برسد، اما این مسئله از نظر تاثیر روانی که روی مخاطبانتان دارد، بسیار مهم است.

 

رنگ محیط
توجه به رنگ های محیط در دکوراسیون دفتر

 

توجه به سبک طراحی دکوراسیون دفتر

گام دوم پس از طراحی فضا انتخاب دکوراسیون مناسب است. در دکوراسیون دفتر کار مهم ترین نکته حفظ آرامش فضا و ایجاد حداکثر فضای مفید برای انجام کار است.

در طراحی دکوراسیون دفتر اداری باید اصل سادگی را همیشه حفظ کنید. استفاده از مبلمان و میزهای ساده با تنوع رنگی کم باعث میشود تا محیط بازتر و مرتب تر بنظر برسد. طراحی دکوراسیون مینیمال در چند سال اخیر نه تنها در دفتر کار، بلکه در طراحی دکوراسیون منزل نیز کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده است. فرم‌‌‌های سیال زیبا در کف و سقف به همراه رنگ‌‌های روشن سرد یا فرم‌های چند ضلعی شکسته به همراه رنگ‌های گرم و تیره و بافت چوب MDF هر کدام به صورت جدا می‌توانند زیبایی قابل توجهی برای دکوراسیون شما به ارمغان بیاورند. اگر فضای کاری کوچکی دارید نور‌های سه ‌بعدی می‌تواند موجب بزرگ نشان دادن فضا شود. همچین برای فضاهای کوچک، طرح‌های مینیمال مدرن با تزئینات اندک و خلاق مناسب‌تر از طرح های سنگین با جزئیات بسیار‌ هستند زیرا طراحی مینیمال باعث خلوت نشان دادن فضا می‌شود و در نتیجه حس آرامش و وسعت را به مخاطب القاء می کند. طرح های پر از جزئیات کلاسیک اگر چه که زیبا هستند ولی برای فضاهای بزرگ که قدرت نشان دادن این جزئیات را دارند مناسب‌ترند.

سبک دکوراسیون دفتر
توجه به سبک طراحی دکوراسیون دفتر

توجه به چیدمان فضا در دکوراسیون دفتر

نحوه‌ی چیدن مبلمان در فضای دفتر کار تاثیر بسیار زیادی روی محیط دارد. همچنین شکل و رنگ مبلمان از نکات مهم دیگری است که باید به آن‌ها توجه کنید.

 • نحوه چیدن میزهای دفتر کار و رعایت فاصله‌ی مناسب بین آن‌ها از نکات اساسی و مهم است .
 • در فضاهای کار کوچک استفاده از مبلمان استیل یا چوب با رنگ تیره و حجم کم برای بزرگ‌تر نشان دادن فضا توصیه می‌شود.
 • بر خلاف دفاتر قدیمی که مدل میز رئیس دفتر با کارمندان متفاوت بود. در طراحی مدرن اگر از میزهای مناسب و یک‌دست استفاده کنید بسیار زیبا‌تر و چشم نواز‌تر خواهد بود ولی می‌توانید با استفاده از تغییر رنگ تمایز بین میز‌ها را نشان دهید.
 • قفسه‌های مناسب برای حفظ اسناد و مدارک مختلف فراموش نشود. این قفسه‌ها باید در عین جدا بودن از میز محل کار دسترسی راحتی داشته باشند و از لحاظ شکل ظاهری در تضاد و تناقض با مبلمان نباشند.
 • حتما یک کاناپه یا صندلی مناسب را به ارباب رجوع اختصاص دهید. این کار حس احترام به مشتری را در فضای دفتر بالا می برد و موجب تاثیر مثبت بر ارباب رجوع خواهد شد.
چیدمان دفتر کار
توجه به چیدمان فضا در دکوراسیون دفتر
 • یک میز کار پر از برگه و پوشه اصلا منظره‌ی زیبایی نیست چه برای مهمانان و چه برای آرامش ذهن خودتان. پس تا حد امکان وسایل روی میز خود را منظم نگه دارید و پوشه‌های اضافی را در قفسه نگه‌داری کنید.
 • یک گلدان کوچک یا یک وسیله‌ی تزئینی زیبا مانند قاب عکس خانوادگی، منظره‌ی دلپذیری را روی میز کار به وجود خواهد آورد که موجب آرامش و نشاط شما در حین کار خواهد شد.
 • از تزئینات هدفمند روی دیوار غافل نشوید. منظورمان قاب‌های سنگین نقشی نیست، بلکه پوسترهای مینیمال زیبا یا استیکر‌های تزئینی گزینه‌های مناسبی برای فضای دفتر کار شما خواهند بود.
 • حتما جایی از دیوار را به ایجاد یک بورد برای چسباندن یادداشت‌های مهم اختصاص دهید. برای این کار از متریال متفاوتی مانند کائوچو استفاده کنید تا با ایجاد بافت متفاوت روی دیوار به زیبایی فضا کمک کند.
چیدمان دفتر
چیدمان فضا در دکوراسیون دفتر

 

توجه به رنگ بندی به عنوان یکی از مهم ترین اصول طراحی دکوراسیون دفتر

مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام استفاده از رنگ باید مد نظر قرار دهید هماهنگی رنگ‌های دفتر کار با هم است. یک پالت رنگی ملایم با رنگ‌های ملایم انتخاب کنید. تا حد امکان از رنگ‌های جیغ و تبلیغاتی پرهیز کنید و هرگز از یک تک رنگ استفاده نکنید، زیرا موجب ایجاد حس خستگی و یکنواختی در فضا خواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر مقاله انتخاب رنگ مناسب برای طراحی دفترکار مدرن را در گنجینه معماریال مطالعه نمایید.

رنگ در دکوراسیون دفتر
توجه به رنگ در طراحی دکوراسیون دفتر

با توجه به اینکه چه نوع سبکی را برای محیط کار در نظر دارید باید بتوانید رنگ های مناسب و کاملا هماهنگ با سایر المان ها را انتخاب نمایید. در سبک های مدرن و مینیمال که طرفداران زیادی دارند، بیشتر به محیط هایی با رنگبندی روشن و اغلب سفید گرایش پیدا کرده اند. در حالت کلی می توان گفت هر طیف رنگی را که با توجه به سبک طراحی دکواراسیون دفتر انتخاب می کنید، بهتر است تنوع زیادی نداشته باشند. دو یا سه رنگ در طرح کلی می تواند انتخابی عالی باشد.

رنگ و سبک دفتر
هماهنگ کردن رنگ دفتر با سبک دکوراسیون دفتر

توجه به تجهیز و مبلمان در دکوراسیون دفتر

در حالیکه سعی می کنید به طراحی دکوراسیون دفتر کارتان اهمیت دهید و برخی ریزه کاری ها را در نظر بگیرید، به هزینه هایی که در این زمینه پرداخت می کنید هم توجه کنید. در واقع تغییراتی که در دکوراسیون محل کار خود ایجاد می کنید باید متناسب با بودجه ای باشد که برای این منظور در نظر گرفته اید.

مبلمان در دکوراسیون دفتر
توجه به تجهیز و مبلمان در دکوراسیون دفتر

 

خلاقیت و ایده پردازی بخش جدایی ناپذیر در زندگی بوده و در سالهای اخیر با گسترش آن در طراحی و تولید مبلمان و لوازم اداری نیز روبرو هستیم. برای اینکه بتوانید در طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار خلاقانه عمل کنید، یکی ز بهترین اصول این است که قبل از خرید هر یک از تجهیزات ابتدا به درستی جستجو کنید تا گزینه های مناسب و شیک تری را خریداری نمایید. بسیاری از این وسایل و تجهیزات برای فضاهای کوچک طراحی شده اند و در نتیجه می توانند در محیط های اداری کوچک به خوبی استفاده شوند.

 

مبلمان متناسب با سبک
مبلمان متناسب با سبک دکوراسیون دفتر

بهره گیری از طبیعت در دکوراسیون دفتر

در حالت کلی باید طراحی دکوراسیون دفتر کار مدیریت و سایر بخش ها را به گونه ای انجام داد تا در افزایش انرژی و بازدهی و احساس آرامش کارکنان تاثیر مثبت داشته باشد. وجود گل و گیاه در محیط های اداری و کاری از جمله مواردی می باشند که می توانند در این زمینه موثر باشند. استفاده از گل های متنوع با گلدان هایی با رنگ های متناسب با طرح و هارمونی کلی دفتر نه تنها حس خوبی به افراد می دهد، بلکه محیط را زیباتر کرده و مراجعه کنندگان نیز از آن لذت خواهند برد. زندگی شهری ما در عصر مدرن باعث دور شدن هر چه بیش‌تر ما از طبیعت می‌شود و این امر موجب خستگی وکسالت بار شدن زندگی روزمره خواهد شد. استفاده ازگلدان‌های گل یا درختچه‌های آپارتمانی در دفتر کار موجب ایجاد حس طراوت و نشاط خواهد شد

گل و گیاه در کوراسیون دفتر
بهره گیری از طبیعت در دکوراسیون دفتر

همچنین شیوه‌های جدید مانند بام سبز یا پارتیشن سبز در فضای داخلی دفتر موجب ایجاد منظره جذاب و چشم‌نوازی برای کارمندان خواهد شد پس طبیعت را به محل کار خود بیاورید و از آن لذت ببرید.

پارتیشن سبز در دکوراسیون دفتر
شیوه‌های جدید مانند بام سبز یا پارتیشن سبز در دکوراسیون دفتر

توجه به محل قرار گرفتن میز مدیریت در دکوراسیون دفتر

در حالت کلی طراحی دفتر کار مدیریت یکی از مهم ترین گام ها در طراحی و دکوراسیون دفتر اداری می باشد و باید اصول زیادی را مد نظر قرار داد. علاوه بر زیبایی و نظم و شیک بودن این محیط، نوع چیدمان وسایل باید به گونه ای باشد تا مدیر مجموعه بتواند بر سایر بخش ها نظارت داشته باشد. این مساله مخصوصا در محیط های بدون اتاق که میز مدیر در فاصله کم با سایر کارکنان قرار گرفته است دارای اهمیت می باشد.

موقعیت میز مدیریت
توجه به سبک طراحی و موقعیت میز مدیریت در دکوراسیون دفتر

خودتان را در مرکز قدرت قرار دهید

سعی کنید میز کار خود را در قسمتی از محل کارتان قرار دهید که تسلط کافی بر محیط کار دیگر کارکنان داشته باشید و بتوانید با همکاران خود در تماس باشید. بهترین موقعیتی که می توان برای این منظور در نظر گرفت، جایی روبروی بخش ورودی دفتر کارتان است.

 طوری که هر فردی که وارد محل کار شما می شود، بتواند به راحتی موقعیت شما را تشخیص دهد و با شما ارتباط برقرار کند. میز کارتان باید به گونه ای نسبت به مختصات اتاقی که در آن هستید قرار بگیرد که همراه با ایجاد فضایی شخصی برای شما، امکان نظارت بر کار دیگر کارکنان را فراهم سازد.

میز مدیریت دفتر
محل قرار گرفتن میز مدیریت در دکوراسیون دفتر

توجه به نظم و ترتیب در قرارگیری وسایل در دکوراسیون دفتر

در هر کسب و کاری، با گذشت زمان، حجم زیادی از اسناد و مدارک شرکت به صورت چاپی و کاغذی انباشته می شود، و نگهداری این میزان کاغذ می تواند خود تبدیل به چالشی بزرگ شود. حتما در دفتر کارتان بخش ویژه ای را برای حفظ و ذخیره این اسناد و مدارک در نظر بگیرید.

 مطمئنا این بخش باید به گونه ای طراحی و تنظیم شود که دسترسی به اسناد را به آسانی فراهم کند و در عین حال ظاهری مرتب و آراسته داشته باشد. برای این منظور می توانید از قفسه های درب دار و برچسب های مخصوص طبقه بندی اسناد بهره گیرید. در عین حال به طور روزانه زمان مشخصی را به مرتب کردن این اسناد و قرار دادن آنها در قفسه های تعبیه شده اختصاص دهید، تا ظاهر دفتر کارتان هیچوقت با کاغذهای رها شده روی میز و اطراف اتاق بر هم نخورد.

نظم دکوراسیون دفتر
توجه به نظم و ترتیب در قرارگیری وسایل در دکوراسیون دفتر

توجه به تمامی جزئیات در دکوراسیون دفتر

بعد از آنکه تمام وسایل اصلی دفتر کارتان را در سر جایشان قرار دادید و همه کاغذها و اسناد رها شده در اتاق را در قفسه ها طبقه بندی کردید، به جزئیات فضای دفتر کار خود توجه ویژه کنید. آیا ابزار و وسایلی که در اطراف خودتان قرار داده اید، دقیقا همان چیزهایی هستند که نیاز دارید؟ برای اینکه بتوانید به خوبی این موارد را مدیریت کنید، سعی کنید همه وسایل را با توجه به کاربردهایشان در نقاط مختلف دفتر کارتان بچینید.

 به عنوان مثال پرینتر، فکس، و دستگاه کپی را در یک طرف قرار دهید، و تمام پوشه ها، فایل ها و موارد آرشیوی را در یک نقطه از اتاق به طور منظم طبقه بندی کنید. حتی می توانید اقلام مصرفی مورد نیاز هر کدام از کارکنان را به صورت بسته های مشخص، روی میز کارشان قرار دهید تا ظاهر منظم تری به میز کار افراد داده باشید.

جزئیات دکوراسیون دفتر
توجه به تمامی جزئیات در دکوراسیون دفتر

استفاده از تجهیزات و مبلمان استاندارد و کاردبردی در دکوراسیون دفتر

در دنیای امروز اغلب افراد بیشترین زمان از روز را در دفتر کار و محیط های اداری سپری میکنند. نشستن های طولانی مدت پشت میز به مرور تاثیر بسیار بدی بر سیستم بدن خواهد گذاشت و کمر درد و سایر بیماری ها ممکن است به سراغ افراد بیاید. به همین خاطر بهتر است در انتخاب تجهیزات اداری، میز و صندلی هایی را بخرید که علاوه بر زیبایی و تناسب با سایر وسایل، از استانداردهای لازم برخوردار بوده و اصول ارگونومیک در آنها رعایت شده باشند.

مبلمان کاربردی دفتر
استفاده از تجهیزات و مبلمان استاندارد و کاردبردی در دکوراسیون دفتر

علاوه بر موارد ذکر شده، در طراحی و دکوراسیون دفتر باید بر نکات دیگری نیز توجه داشته باشد. زیرا بصورت مستقیم بازدۀ کارمندان را تحت تاثیر قرار می دهد. بصورت ایده آل شما به محل کاری احتیاج دارید که به افراد اجازه دهد در صورت لزوم بتوانند براحتی تمرکز کنند، با یکدیگر همکاری و مشارکت داشته باشند، و با یکدیگر در ارتباط باشند.

علاوه بر این نیاز به فضایی دارید که از نظر فیزیکی و روحی آرام بخش و راحت باشد تا افراد بتوانند عملکرد بهینه ای داشته باشند.این موارد گزینه هایی هستند که طراحی نوین محل کار باید به آنها برسد. این راهنما شامل 7 عامل از مهمترین تم ها و مفاهیم طراحی داخلی دفاتر کاری می باشد که برای جذب بهترین کارمندان در سازمان به شما کمک می کند.

1-تاثیر دکوراسیون داخلی محل کار بر فعالیت مبتنی بر کار

شرکت های بزرک و موفق امروزی از برنامه ای تحت عنوانِ فعالیت مبتنی بر کار استفاده می کنند. این امر به این معنی است که کارمندان می توانند در هر قسمتی از محل کارشان که مناسب باشد به فعالیت خود بپردازند. بعنوان مثال، اگر کارمندی قصد انجام کاری را داشته باشد که نیاز به توجه و تمرکز بالا دارد،  می تواند به محیطی خلوت برود تا از ایجاد مزاحمت احتمالی دیگر همکارانش در امان باشد. از طرف دیگر اگر کامندی قصد انجام فعالیتی را داشته باشد که نیاز به همکاری دیگر کارمندان داشته باشد، می تواند میز کارش را دقیق کنار بقیۀ همکاران قرار دهید و بنوعی یک جلسۀ همکاری و مشورت را تشکیل دهند.

2- دکوراسیون دفتر کار انعطاف پذیر

طراحی های جدید و بروز در واقع نوعی طراحی برای فضای کار انعطاف پذیر هستند. این فضاها شامل میز، صندلی، و نیمکتی هستند که در اندازه های مختلف و متحرک موجود می باشند. این امر در تضاد با فضای کار سنتی است که مبلمان ثابت و بدون تغییر باقی می مانند. بعنوان مثال، در یک برنامۀ کاری انعطاف پذیر، میز جلسات قابلیت این را دارد که به سرعت و راحتی تغییر اندازه دهد و یا وسایل روی آن جابجا شوند. موارد دیگر نیز براحتی قابلیت تغییر دارند. میز ها و صندلی ها نیز چرخدار هستند و به آسانی جابجا می شوند. این امر موجب ایجاد گروه های مختلف بین کارمندان برای انجام کارهای کوتاه و بلند مدت می شود.

دکوراسیون دفتر منعطف
دکوراسیون داخلی محل کار انعطاف پذیر

 

3- ورود طبیعت به دکوراسیون دفتر کار

یکی از قدرتمندترین و جالب ترین کارهایی که در فضای کار آمریکا ایجاد شده است، آشتی دادن کارمندان و فضای کار با طبیعت می باشد. این مورد “طراحی بیوفیلیک” نامیده می شود. طراحی بیوفیلیک بر اساس نیاز درونی انسان ها به ارتباط با طبیعت شکل گرفته است که منجر به سلامت بهتر، تمرکز بیشتر، خلاقیت، و عملکرد کاری بالاتر می شود. نظریۀ حاکم بر طراحی بیوفیلیک، ارتقای سلامت فکری و جسمانی کارمندان می باشد. علاوه بر این، طراحی بیوفیلیک اضطراب را کاهش داده و خلق و خو را بهبود می بخشد. طراحی نوین که شامل طراحی بیوفیلیک است در مکان های مختلف از نیویورک گرفته تا سنگاپور اجرایی شده است. سنگاپور حرکت خود بسمت طراحی بیوفیلیک را حدود 50 سال پیش شروع کرد.
در واقع سنگاپور یک شهر باغچه ای است که امروزه آنرا شهری بین باغ ها می نامند.

طبیعت در دکوراسیون دفتر
ورود طبیعت به دکوراسیون داخلی محل کار

 

4- ایجاد فضای صمیمی مانند خانه برای دکوراسیون داخلی دفتر کار

یکی از روش های نوین در محل کار، ایجاد فضایی شبیه به منزل است. از مبلمان راحت و روشن گرفته تا میز پینگ پونگ و غیره، این ایده موجب کاهش اضطراب در افراد می شود. این امر موجب می شود کارمندان در بین کارهایشان به این مکان ها رفته و استراحت کنند که در نهایت باعث افزایش توان فکری و خلاقیتشان می شود. اما مبلمان راحت فقط برای زمان های استراحت و تفریج نیست. آنها می توانند بازده و عملکرد را نیز ارتقا دهند.

بعنوان مثال، کارمندان می توانند با لپ تاپ خود در این مبلمان راحت بنشینند و مشغول بکار شوند. جلسات گروهی می توانند در مکان هایی راحت و صمیمی با مبلمان راحت و میز های قهوه برگزار شوند. کارمندان می توانند در مورد مشکلات و چالش هایی که اخیرا با آن روبرو بوده اند در این مکان ها به بحث و تبادل نظر بپردازند. این موارد بخشی از گزینه هایی هستند که موجب می شود محل کارتان مانند منزل گرم و صمیمی شود.

صمیمیت دفتر
ایجاد فضای صمیمی مانند خانه برای دکوراسیون داخلی دفتر کار

 

5- دکوراسیون داخلی دفتر کار صنعتی

یکی از طراحی هایی که نمی توان از آن چشم پوشی کرد طراحی فضای کار صنعتی است. این روال در اوایل سالهای 2000 رواج یافت و امروزه نیز همچنان رایج است. این طراحی سبکی کاملا زیبایی شناسانه دارد و عمدا پیچیده می باشد.
این سبک روستایی، ساده، و بدون هیچ ویرایشی است. در اینجا برخی از ویژگی هایی که در این نوع طراحی مورد استفاده می شود اشاره شده است:

کانال های هوای سقف کاذب

لوله های معلق سقف

تیرهای معلق سقف

سقف های بلند

دیوارهای آجری در امتداد بیرونی فضای اداری

عدم دیوارهای داخلی و در نتیجه فضای باز بیشتر

پنجره های بسیار بزرگ

استفاده از چوب طبیعی بجای چوب های مصنوعی

کف بُتن به جای کف چوبی یا کفپوش

چراغهای بیرونی با لامپ های در معرض نور

همانطور که انتظار می رود، کارخانه ها، انبار ها، و ساختمان های صنعتی همگی برای این مدل طراحی گزینه های مناسبی هستند.

دکوراسیون دفتر صنعتی
دکوراسیون داخلی دفتر کار صنعتی

6- فضاهای کار ارگونومیک در دکوراسیون دفتر کار

امروزه نشستن مانند سیگار کشیدن مضر است. نشستن های طولانی مدت پشت میز های کاری می توانند به اندازۀ سیگار کشیدن برای شما مضر باشد. دفاتر کاری امروزی از فنآوری های زیر بهره می برند تا از شدت این امر بکاهند. برخی از کارمندان برای کاهش خطرات ناشی از نشستن های طولانی مدت، مایل هستند در بازه های مختلف بصورت نشسته و یا ایستاده کار کنند. اما فارغ از مسایل مربوط به سلامتی، فناوریِ استاده/ نشسته بهمراه صندلی های توپی شکل می تواند موجب افزایش خلاقیت، تفکر صحیح، و تمرکز در افراد شود. اگرچه این فناوری و استفاده از صندلی های توپ های ممکن است برای هر فردی مناسب نباشد، اغلب افراد با صندلی های ارگونومیک یا میزهایی با قابلیت تنظیم ارتفاع موافق هستند.

صندلی ارگونومیک
فضاهای کار ارگونومیک در دکوراسیون دفتر کار

7- نقش دیوار ها و در های شیشه ای در دکوراسیون دفتر کار

دیوارها و درهای شیشه ای در این سالها برای محل کار بسیار رایج شده و به بخش مهمی از طراحی داخلی فضای دفاتر تبدیل گشته اند. دو مزیت اصلی استفاده از این موارد در زیر آمده است:

نور طبیعی دکوراسیون داخلی محل کار :

دیوارها و درهای شیشه ای نور خورشید و نور روز را وارد فضای کار می کنند. این نورها برای سلامتی مفیدتر از نورهای مصنوعی هستند. بر اساس مطالعات زیادی که انجام شده، دانشمندان معتقدند فواید سلامتی این نورها بسیار زیاد است.
مطالعه ای که توسط موسسۀ چشم پزشکی آمریکا انجام شده نشان می دهند رابطۀ آشکاری بین توسعۀ نزدیک بینی (مایوپیا) و تعداد ساعات طی شده در خارج از منزل وجود دارد.

مطالعه ای دیگر نشان داده که همچنان که سن ما بالاتر می رود، چشمان ما توانایی جذب نور آبی را از دست می دهند و این امر موجب بروز مشکلات مختلف سلامتی می شود. بنظر می رسد نور آبی که بخشی از نور طبیعی است، برای تولید ملاتونین، هورمونی که مسئول سلامتی، خواب راحت، و تجدید قوای بدن ما در خواب شب است مورد نیاز است.

بدون این هورمون، ما ریتم بیولوژیکی خود که بر اساس 24 ساعت شبانه روز است را از دست می دهیم و این امر موجب بروز مشکلاتی خواهد شد. دانشمندان  دریافته اند که نور مصنوعی موجب بیماری های چشمی، سردرد، و کاهش سلامتی می شود. علاوه بر این، نور طبیعی باعث تولید ویتامین دی در بدن می شود که برای سلامتی ضروری است.

دیوار دفتر
نقش دیوار ها و در های شیشه ای در دکوراسیون دفتر کار

برای طراحی و دکوراسیون دفتر کار خود نیاز به کمک دارید؟ با مشاورین طراحی دفتر کار معماریال تماس بگیرید:

09900268714 با ما تماس بگیرید