Loading…

 

طراحی داخلی ویلا و اصول طراحی دکوراسیون ویلاهای لوکس

طراحی داخلی ویلا بخش کلیدی و بسیار مهمی از طراحی یک ساختمان ویلایی است و از عواملی اصلی به شمار می رود که ویلا ها را از یکدیگر متمایز می کند. بر این اساس ضرورت دارد به آن توجه خاص شود. طراحی دکوراسیون داخلی ویلا عبارت است از بهبود کارکرد فیزیکی و روانی فضاهای داخلی ‎جهت تسهیل انجام فعالیتهای روزمره زندگی.

یک ویلای ایده‌آل علاوه بر زیبایی نیازمند امکانات مناسبی است که آسایش و راحتی را برای شما فراهم نماید. طراحی پلان ویلا ، در واقع مهمترین و کلیدی ترین رکن طراحی ویلا است. آرشیتکت طراح ویلا، با استفاده از مهارت ویژه‌ی خود یک ارتباط منطقی و مناسب بین عملکردها و فرم های زیبا برای بنای ویلا ایجاد می کند. ویلای خوب ، آسایش و راحتی خانه را همزمان با رفاه حاصل از امکان گذراندن وقت بیشتر جهت استفاده از امکاناتی نظیر استخر و جکوزی و سونا و لذت تماشای فضاهای سبز و آب نما و ... فراهم می نماید. علاوه بر یک طراحی زیبا و مبتنی بر ایجاد بهترین کیفیت ، نیازمند یک اجرای قوی و با دقت است تا ایده ها را بهترین شکل به کالبدی زیبا و مانا تبدیل کند. تیم معماریال آمادگی دارد تا ضمن مشاوره به خانواده های محترم در این خصوص، بهترین خدمات را در زمینه طراحی و اجرای ویلا با مقرون به صرفه ترین هزینه ارائه نماید.

اگر ویلاها مطابق با اصول طراحی ساختمان ویلا ساخته شوند، می‌توانند رفاه و آسایش بیشتری را برای زندگی تامین کنند. طراحی داخلی ویلا برای داشتن یک محیط زیبا و آرامش‌بخش در ویلا بسیار ضروری و حیاتی است. طراحی ساختمان ویلا یک فرآیند ویژه است که باید توسط افراد حرفه‌ای و با تجربه در این زمینه انجام شود.

بخش اعظم عمر ما در فضاهای داخلی بناها سپری می‌شود. این فضاها محیطی را ایجاد می‌کنند که پاسخگوی نیازهای اساسی ما نظیر نیاز به سرپناه بوده و بسیاری از فعالیتهای ما در آن صورت می‌گیرد. همچنین آنچه به یک بنا روح می‌بخشد، فضای داخلی آن است. بنابراین می‌توان گفت کیفیت فضای داخلی از یک طرف تأثیر مستقیمی‌بر نحوه انجام فعالیتهای ما در آن دارد و از طرف دیگر نگرش، احوال و شخصیت ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

طراحی حجم و پلان ویلا| طراحی داخلی ویلا | طراحی نمای ویلا با معماریال

 تماس با مشاور تخصصی طراحی ویلا

طراحی ویلای شهرک ماه دریا - چالوس | طراحی : شرکت معماریال

از آنجا که طراحی داخلی ویلا در ارتباط مستقیم با ویژگیهای روحی روانی انسان قرار دارد، بایستی برای نیل به یک طرح مطلوب، ویژگیهای رفتارهای انسانی در فضاهای داخلی زیستی اعم از عمومی‌ و خصوصی، در طراحی به دقت مورد توجه قرار گیرد. از اینرو طراح به هنگام طراحی دکوراسیون داخلی ویلا با دو مقوله سروکار دارد: کاربرد آن فضا، و احساس و تأثیری که می‌خواهد آن فضا بر استفاده کننده داشته باشد.

همه چیز درباره طراحی ویلا:

چگونه با کمترین هزینه ، صاحب یک ویلای زیبا با بهترین دکوراسیون و بالاترین کیفیت شویم؟

اصول طراحی داخلی ویلا

به طور کلی تزئین فضاهای کوچک بسیار ساده است اما وقتی صحبت از طراحی فضای داخلی یک فضای بزرگ همچون ویلا می شود، قطعاً یک کار چالش برانگیز و جالب خواهد بود. بزرگترین چالش در طراحی داخلی ویلا، برجسته سازی هر فضا در عین حفظ یکنواختی و ظرافت آن است. بنابراین، با همراهی تیم طراحی و دکوراسیون داخلی معماریال در این مقاله به بررسی نکات مهم در هنگام طراحی داخلی و دکوراسیون ویلا و همچنین انواع سبک های طراحی داخلی و دکوراسیون ویلا می پردازیم که شما را به مطالعه ادامه مطلب دعوت می نماییم:

اصول کلی که تیم طراحی و دکوراسیون داخلی معماریال در دکوراسیون ویلا پیشنهاد می دهند عبارتند از:

 • انتخاب سبک مناسب در دکوراسیون ویلا
 • انتخاب مناسب رنگ‌ها در دکوراسیون ویلا
 • نورپردازی مناسب در دکوراسیون ویلا
 • فضای ذخیره‌سازی یا انباری در ویلا
 • دکوراسیون ویلا با توجه به فضای داخلی
 • سالن ناهار خوری در دکوراسیون ویلا
 • طراحی اتاق خواب در دکوراسیون ویلا
 • طراحی آشپزخانه در دکوراسیون ویلا
 • طراحی حمام و سرویس بهداشتی در دکوراسیون ویلا
 • باربیکیو یا استخر در دکوراسیون ویلا
 • استفاده از گل و گیاهان زینتی در محوطه خارجی ویلا

 

 در ادامه به توضیح هرکدام از اصول فوق پرداخته شده است:

 

 • انتخاب سبک مناسب در دکوراسیون ویلا

ویلاها به طور کلی به ۵ دسته اصلی به شرح زیر طبقه بندی می شوند:

ویلاهای حومه شهر: این نوع ویلاها با مصالحی ساده مانند بتن و آهن ساخته شده اند. اما به تمام عناصر راحتی ویلا مجهز هستند.

ویلاهای شهری: بزرگتر از خانه های مستقل هستند و در فضاهای بزرگ واقع شده اند. ممکن است دارای معماری مدرن، و گاهی اوقات سبک روستایی یا مدیترانه ای باشند.

ویلاهای لوکس: دارای طراحی منحصر به فرد هستند و در مکان های عالی و در بعضی موارد حتی با ساحل یا بندر خصوصی قرار دارند. ویلاهای لوکس مجهز به امکاناتی چون استخر، جکوزی، سونا، زمین تنیس، اتاق سینما، اتاق بازی و … می باشند.

ویلاهای اکولوژیکی: از مواد طبیعی و تجدید پذیر ساخته شده اند. ویلای اکولوژیکی طبیعت گرا هستند و در جهت استفاده بیشتر از نور خورشید و صرفه جویی در انرژی ساخته می شوند.

ویلاهای مدرن: ویلاهای مدرن از محبوب ترین ویلاهایی هستند که از همه امکانات رفاهی برخوردارند.

 

در طراحی داخلی ویلا، شاید یافتن یک الگوی عمومی ‌برای آثار امروزی کار دشواری باشد. با این حال می‌توان طراحی داخلی امروزی را در دو گروه عمده مشاهده کرد: کلاسیک و مدرن.

طراحی داخلی ویلا کلاسیک به طور عمده یک سلیقه مردم‌پسند است و بیشتر مربوط به اصول دکوراسیون قصرهای لویی‌هاست و در انواع اصیل و دقیق هنوز کاری قابل ستایش است.

اما آنچه دیده می‌شود رویکردی گران‌ قیمت و گاه ارزان‌ قیمت است که از طریق اضافه کردن عناصر تزیینی به عناصر ساختاری تبدیل می‌شود و تلاش فراوانی برای پنهان کردن معایب اجرا و جزییات صورت می‌گیرد. ایده کلی در این نوع طرحها عبارت است از روی هم گذاشتن تزیینات و همیشه چیزی به چیز دیگر اضافه می‌شود. شاید اقبال عامه مردم به این طرح‌ها به علت درک سریع آن‌ها از روی فرم‌های شناخته شده‌ای باشد که در ذهن به آن‌ها عادت دارند.

در چنین طرح‌هایی نمادها تنها بار بصری دارند و به راحتی قابل درک و ارزیابی‌اند. از طرف دیگر می‌دانیم که این گونه طرح‌ها زمانی نشانه ثروتمندی و تعلق به لایه‌های روشنفکری و بالاتر جامعه بوده است.

انتخاب سبک مناسب در دکوراسیون ویلا

 

 

 

 

 

 • انتخاب مناسب رنگ‌ها در دکوراسیون ویلا

در تعریف رنگ آن را خاصیت بصری فرم دانسته اند. در حقیقت عنصر فرم از طریق رنگ معنا می‌یابد. رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا احساس آدمی‌را تحت تأثیر قرار داده و روی فرم تأکید می‌کند، ضمن آنکه رنگ، حس مقیاس را هم موجب می‌شود. کاربرد رنگ هم ، از یک فضای داخلی به فضای دیگر فرق می‌کند و در کاربرد رنگ ، توجه به خصلت‌های روانی آدمیان ضرورت تام دارد.

ترکیب صحیح رنگ‌ها برای طراحی داخلی یک خانه مدرن یا نمای بیرونی بسیار اهمیت دارد. برخی از طراحان داخلی، رنگ‌های خنثی را با رنگ‌های پررنگ و تیره ترکیب می‌کنند. در طراحی به سبک مدرن، تزئینات داخلی معمولاً از رنگ‌های پاستلی استفاده می‌شود. این مسئله به هیچ عنوان، صاحب ویلا را مجبور نمی‌کند که از یک رنگ تبعیت کند. هنوز هم به عنوان صاحبخانه می‌‌توانید هر رنگی را که تمایل دارید انتخاب کنید.

برای دکوراسیون ویلا در قسمت نمای داخلی سعی کنید رنگ‌هایی را به کار ببرید که مکمل یکدیگر باشند یا شرایط را در حالت متعادل تنظیم کنند. بهترین راهکار این است که رنگ‌ها را از پالت رنگ انتخاب کنید. از رنگ‌هایی استفاده کنید که آرامش‌بخش بوده و احساس خوشایندی را در شما به وجود می‌آورد.

انتخاب مناسب رنگ‌ها در دکوراسیون ویلا

 

 

 • نورپردازی مناسب در دکوراسیون ویلا

شکی در آن نیست که تمام ویلاهای مدرن و لاکچری به نوعی از زیباترین ایده‌های نورپردازی بهره گرفته‌اند و این دقیقاً همان چیزی است که در اصول طراحی ویلا به آن پرداخته می‌شود. یک طراح با تجربه و حرفه‌ای به خوبی می‌داند که در کدام قسمت‌های ویلا باید از چه سبکی از نورها استفاده کند. ویلاهایی که بهترین و زیباترین نورپردازی را دارند، ظاهری سبک و شفاف را ارائه داده‌اند.

می‌توان به وســیله نور، فضایی را وسیع تر و یا کوچک تر نمایش داد. طراحی دکوراسیون داخلی ویلا‌ یا طراحی داخلی باغ ویلا در مورد ســطوح مجاور ســعی شــود از تفاوت زیاد شدت روشنایی ســطوح پرهیز شود زیرا این عامل باعث خســتگی چشــم شــده و قابلیت دیــد در این ناحیــه را مختل می‌کند. انتخاب منابع نوری باید به گونه ای طراحی شــده باشــد که به راحتی بتوان نور اتاق را از یک اتاق نورانی، به یک اتاق آرام به وسیله کم نور کننده‌ها (دیمر) زیاد یا کم کرد و مثلا به نوری ملایم تبدیل نمود.

نورهای مخفی در دیواره بیرونی ویلا، چراغ‌های دیواری که در قسمت‌های مختلف حیاط محوطه و نمای بیرونی نصب می‌شود، نورافکن‌های کوچک و بزرگ یا چراغ‌های کم نور رنگی که در بالکن و تراس نصب می‌شوند، همگی جزء اصول طراحی ویلا مدرن در شمال هستند. برای ویلاهای کلاسیک در شمال هم اصول نورپردازی بسیار اهمیت خواهد داشت.

 

نورپردازی مناسب در دکوراسیون ویلا

 

 • فضای ذخیره‌سازی یا انباری در ویلا

یکی دیگر از اصول طراحی و دکوراسیون ویلا، پرداختن به فضای ذخیره‌سازی کافی در ساختمان است. در بیشتر طراحی‌های مدرن، از انباری‌ها یا طرح‌های خلاقانه استفاده می‌شود که برای ذخیره کردن یا نگهداری اشیا و لوازم طراحی منحصر به فردی دارد. این ایده‌ها به شما کمک می‌کند که ویلای شیک‌تری داشته باشید و از لوازم خود به خوبی مراقبت کنید. فضای ذخیره‌سازی می‌تواند کمد لباس باشد یا طبقه‌ها و کابینت‌ها برای نگهداری لوازم آشپزخانه؛ پرونده‌ها، کتاب‌ها و غیره.

 

فضای ذخیره‌سازی یا انباری در ویلا

 

 • سالن ناهار خوری در دکوراسیون ویلا

یکی از مهم‌ترین قسمت هایی که در طراحی ویلا مدرن کلاسیک یا ویلای لاکچری وجود دارد، طراحی سالن ناهارخوری است. برای محل غذاخوری در یک ویلا باید یک مکان مجزا طراحی شود. در طراح ویلا تصمیم می‌گیرد که این قسمت یک فضای معمولی خواهد بود یا یک اتاق شام لاکچری. همچنین فضای کافی برای چیدمان میز ناهارخوری، صندلی‌ها و لوازم مربوط به غذا خوردن هم در نظر گرفته می‌شود. دکوراسیون داخلی این مکان باید با رنگ‌هایی همراه باشد که هنگام غذا خوردن آرامش بیشتری ایجاد کند.

سالن ناهار خوری در دکوراسیون ویلا

 

 

 • طراحی اتاق خواب در دکوراسیون ویلا

یکی دیگر از نکاتی که در اصول طراحی و دکوراسیون ویلا اهمیت دارد، طراحی اتاق خواب است. اتاق خواب، جایی است که باید آرامش را در افراد به وجود آورد. در نظر گرفتن فضای کافی برای چیدمان مبلمان و تخت، طراحی فضای مناسب برای نصب سیستم های روشنایی، آباژور یا لامپ های مخفی و حتی مکان مناسب برای یک حمام اختصاصی در داخل اتاق خواب، جزو مهمترین نکات یک طراحی مدرن است.

برخی از ویلاهای لاکچری، در اتاق خواب یک استخر شنا، وان جکوزی مجهز به آب گرم دارند که این قسمت را جذاب تر ساخته است. بهتر است اتاق خواب دارای بالکن یا تراس باشد. در در برخی از سبک ‌های طراحی هم فضایی برای وسایل ورزشی یا ذخیره ‌سازی لوازم در نظر گرفته می‌شود. هر اندازه فضای بیشتری در یک ویلا وجود داشته باشد، طراحی ویلا، متنوع ‌تر و انعطاف پذیر خواهد بود.

طراحی اتاق خواب در دکوراسیون ویلا

 

 

 • طراحی آشپزخانه در دکوراسیون ویلا

 

یکی دیگر از قسمت های مهم در طراحی و دکوراسیون ویلا، طراحی آشپزخانه است. آشپزخانه می‌تواند طرح های مختلفی داشته باشد. آشپزخانه اپن برای ویلاها بسیار پرطرفدار است، اما برخی از مدل های آشپزخانه به صورت طراحی مدرن ساخته می‌شود و قسمت اپن آشپزخانه در حقیقت، یک کانتر است که از مصالح مرغوب ساخته شده و با صندلی های اپن تزیین می شود.

توجه به نورپردازی در آشپزخانه این قسمت را زیباتر می‌کند. انتخاب کابینت مناسب برای ویلا هم ایده دیگری است که در طراحی داخلی ویلا به آن پرداخته می‌شود. در طراحی ویلا مکان دقیق کابینت‌ها و سینک ظرفشویی کاملاً مشخص است.

 

 

 

طراحی آشپزخانه در دکوراسیون ویلا

 

 

 • طراحی حمام و سرویس بهداشتی در دکوراسیون ویلا

حمام و سرویس بهداشتی در ویلاها از اهمیت زیادی برخوردار است. بسیاری از ویلاهای لاکچری در هر طبقه یا هر قسمت یک سرویس بهداشتی مجزا دارند. به طور مثال، طراحی ویلا دوبلکس و طراحی ویلا تریپلکس به همراه یک حمام و سرویس بهداشتی در هر طبقه اجرا می‌شود. با توجه به فضایی که در ویلا قرار دارد، می‌توان مساحت حمام و سرویس بهداشتی را گسترش داد.

بهتر است برای سرویس بهداشتی و حمام با طرح های مدرن، از کاشی سرامیکی، نمای شیشه‌ای، کابینت هایی به رنگ روشن استفاده کرد. به طور کلی برای این قسمت از ویلا، رنگ های سفید، خاکستری، بژ، کرمی یا رنگ های تیره نظیر سبز و قهوه ای پر طرفدارتر هستند.

 

طراحی حمام و سرویس بهداشتی در دکوراسیون ویلا

 

 • استفاده از گل و گیاهان زینتی در محوطه خارجی ویلا

پس از طراحی دکوراسیون داخلی ویلا و توجه به الزامات و نیاز‌های یک ویلا نوبت به طراحی فضای خارجی می‌رسد. با توجه به این که هدف از استفاده از فضای بیرونی باغ لذت بردن از فضای سبز و آب و هوای دلچسب است، طراحی این فضا می‌بایست به گونه ای انجام شود که حداکثر کارایی و رضایتمندی ساکنین را تامین نماید. جانمایی صحیح المان‌هایی همچون آلاچیق، باربیکیو، آبنما به همراه استخر، از مهمترین بخش‌های طراحی Landscape یا چشم انداز ویلا می‌باشد.
در نظر گرفتن باغچه‌های گلکاری شده و فضای سبز کافی، چیدمان درست درختان و انتخاب صحیح نوع پوشش گیاهی منطبق با محیط، تأثیر مهمی‌را در زیبایی فضای ویلا و تبدیل شدن آن به یک مکان چشم نواز و فرحبخش بر جا می‌گذارد

 

استفاده از گل و گیاهان زینتی در محوطه خارجی ویلا

 

 

پس از طراحی داخلی ویلا باید به طراحی نمای آن توجه کرد که تاثیر زیادی در نمای کلی ویلا دارد. یکی از لحظات مهم در طراحی بیرونی ویلا، معماری نما با بهترین تجهیزات و طرح های زیبا و نوار چسب می باشد. در کنار این عوامل باید به طراحی بیرونی یا طراحی حیاط ویلا که شامل عناصر مختلفی می باشد نیز توجه داشت. از آن جمله می توان به طراحی باغ یک ویلا با استفاده از گل ها و گیاهان زیبا، ایجاد فضاهای آرامش بخش مانند آلاچیق، آبنما، استخر و ... اشاره کرد. ایجاد مناطق سبز، باربیکیو، پارکینگ و موارد دیگر. از دیگر اصول مهم در طراحی و دکوراسیون ویلا می باشد.

 

در صفحه اینستاگرام معماریال memariall@ مطالب خواندنی جالبی به همراه ایده هایی جذاب برای طراحی ویلا و همچنین نمونه ویلاهای طراحی شده توسط طراحان معماریال نمایش داده شده است. برای عضویت در پیج اینستاگرام ما و استفاده از تخفیف های ویژه باشگاه اینستاگرام معماریال هم از لینک بالا استفاده کنید. هر سوالی داشتید می توانید با شماره ۱۴ ۸۷ ۲۶ ۰۰ ۹۹ ۹۸+ هر روز از ساعت ۹ الی ۲۰ در میان بگذارید. ما در کنار شما هستیم و خوشحال می شویم بتوانیم مفید واقع شویم.