Loading…

گرایش های جدید معماری داخلی خانه در سال ۱۴۰۱ (قسمت اول)

گرایش های جدید معماری داخلی خانه در سال 1401 (قسمت اول)

توجه به حفظ طبیعت و تاکید بر پایداری، روز به روز بیشتر می شود. به همین دلیل زیبایی شناسی مبتنی بر طبیعت هر سال بیشتر از قبل مورد استقبال واقع می شود. علاوه بر این، ما شاهد ادغام ظریف عناصر سبک معماری مدرن دهه 60 میلادی، گرایش های طبیعت گرایانه و همچنین رویکردهای سبکی گرایش های زن (Zen) و بوهمی (Bohemian) در ترندهای جدید معماری داخلی خانه و محل کار هستیم. علاوه بر این، گرایش زیاد راه اندازی دفاتر خانگی برای دورکاری و همچنین نیاز بیشتر به تمیز نگه داشتن فضاها از آلودگی ها در مقابله با بیماری های همه گیر مانند کووید-19 ، نقش مهمی در روی آوردن عموم به سبک های معماری داخلی ترند شده هستند.

طراحی فضاهای چند منظوره
معماری داخلی خانه و طراحی فضاهای چند منظوره

برترین گرایشهای دکوراسیون خانه و معماری داخلی خانه در شروع قرن جدید را در ادامه بخوانید. مطمئن هستیم که دوست خواهید داشت!

 • بازگشت به سبک دهه 70 میلادی

گرایش به سبک مدرن که در دهه هفتاد مبلادی در اوج بوده، اکنون دوباره با اقبال زیادی مواجه شده است. سبک مدرن میانه قرن بیستم (Retro architectural style) برای شکوهمند کردن یک خانه کفایت می کند. پیشنهاد رنگهایی از قبیل پرتقالی سیر، سبز خزه ای و دیگر رنگ های گرم طبیعی، معماری فضای داخلی را حیرت انگیز می کنند. کافیست برای خرید اقلام دکوراتیوی با این رنگ‌ها و با طرح‌هایی خاص، سری هم به عتیقه‌فروشی‌های محل یا بازار شهر خود بزنید، و یا اینکه مثلا روکش مبلمان قدیمی خودتان را تعویض کنید.
نمونه دکوراسیون سبک مدرن
نمونه دکوراسیون سبک مدرن میانه قرن بیستم (Retro architectural style)
 • ترند های معماری داخلی خانه 1401 با الهام از طبیعت

اگر در سال پیش رو، قصد طراحی دکوراسیون یا بازسازی خانه و یا محل کارتان را دارید، پیشنهاد می کنیم با الهام گرفتن از طبیعت، گام های بلندتری بردارید و فضای سبز اصیل را به فضای خود بیاورید. گیاهان نه تنها مکمل متریال های چوب طبیعی و رنگ های قهوه ای گرم در فضاهای خانه و محل کار شما هستند، بلکه هوا را نیز تصفیه می کنند. علاوه بر این، دیدن روز به روز رشد برگ ها و جوانه ها و شکوفه ها، برای شما احساس عمیقی از رضایت و شادی را به ارمغان می آورد. در ضمن اگر در جستجوی ترکیب های رنگی جدید و مد سال هستید، پیشنهاد میکنیم نگاهی به مقاله مربوط به رنگ سال 1401 در طراحی داخلی بیاندازید.
معماری داخلی و طبیعت
معماری داخلی خانه با الهام از طبیعت
دکوراسیون داخلی و طبیعت
دکوراسیون داخلی با الهام از طبیعت
 • معماری داخلی خانه و فضاهای چند منظوره

با تغییرات سبک زندگی و پیدایش مدل های جدید کسب و کار، به نظر می رسد فضاهایی که فقط یک کاربری دارند، دیگر امری مربوط به گذشته باشد. در پرتو نوآوری های جدید در معماری داخلی خانه و طراحی آن، ما انتظار داریم که در سال 1401 ایده‌های خوبی را در تولید و آفرینش فضاهای چند عملکردی شاهد باشیم. با بکارگیری تکنیک های هوشمندانه و خلاقانه در طراحی و آرایش فضاها، می توان از هر گوشه و کناری بهترین استفاده را برد.
طراحی فضاهای چند منظوره
معماری داخلی خانه با ترکیب فضای کار با فضای مسکونی
در هر اتاقی فرصت های زیادی وجود دارد. اغلب بسیاری از آنها را با فراموش کردن ظرفیت فضای عمودی اتاق، از دست می دهیم. قفسه ها، نردبان ها و سکوها می توانند فضاهای جدیدی به رویمان را باز کنند و حتی به عنوان تقسیم کننده اتاق عمل کنند.
طراحی فضای چند عملکردی
نمونه فضای چند عملکردی در معماری داخلی فضاها
 • معماری داخلی و طراحی فضاها با گرایش به اندیشه های زن، فنگ شویی و بوهمی

در ترندهای جدید معماری داخلی خانه و محل کار، نمایش زندگی پایدار در فضای داخلی هدفی دوگانه دارد. از یک طرف، طراحی مبتکرانه و سازگار با محیط زیست را بالا می برد. این می تواند دیگران را تشویق کند که به دنبال جایگزین های زیست محیطی برای خانه های خود باشند. از سوی دیگر، این نوع آرایش فضایی، بازتابی از یک ذهن روشن و متمرکز است. پیشنهاد میکنیم در این زمینه مقاله اصول فنگ شویی در طراحی داخلی را بخوانید که ایده های جالبی در خصوص بکارگیری اصول زن و فنگ شویی در اختیارتان قرار می دهد.
طراحی سبک بوهمی
سبک طبیعت گرا و بوهمیان در معماری داخلی خانه
رعایت اصول فنگ شویی
رعایت اصول فنگ شویی در معماری داخلی فضا
چوب سبک، خطوط تمیز و سطوح شناور، رنگ و بویی خاص را برای زندگی ایجاد می کنند. این فضاها به سمت رویکردی مینیمال است و در عین حال دکور را ارگانیک و طبیعی نگه می دارند. در اینجا تأکید بر این است که چگونه یک فضا، مبلمان و چیدمان آن بر عواطف و احساسات و حس رضایتمندی از زندگی تأثیر می گذارد.
 • خانه و مبلمان با گرایش به معماری داخلی خانه با فناوری پیشرفته

هر چه به پیش می رویم، فناوری در معماری داخلی و دکوراسیون، نقشی پررنگ تر پیدا می کند. همه ما خواهان زندگی همگام با آخرین تکنولوژی هستیم و امروزه طراحی یا بازسازی یک خانه یا دفترکار بدون استفاده از فناوری های جدید، کاری بی فایده و نوعی هدر دادن سرمایه است. صاحبان خانه امروزی به دنبال راحتی و آرامش خاطر هستند تا مواردی مانند امنیت، دما و موسیقی را از طریق تلفن های هوشمند خود کنترل کنند. از سایر عناصر معماری با فناوری پیشرفته می توان به پنجره‌های هوشمند با سایه بان های متحرک، اجاق‌های القایی یا کف‌پوش‌های گرم اشاره کرد.
تکنولوژی در طراحی فضا
فناوری در معماری داخلی و دکوراسیون
مبلمان هوشمند، شامل قطعات مختلفی است با کمک فناوری هوشمندسازی به همدیگر متصل هستند و یکپارچه عمل می کنند. به عنوان مثال، یک عسلی هوشمند ممکن است اسپیکر(بلندگو) هم باشد و کنترل عناصر کلیدی صوتی و تصویری را در خود جای دهند. یا اینکه قفسه های دکوراتیو کنترل از راه دور می توانند باز شوند و تلویزیونی را که در خود نهان کرده اند نمایان کنند. سایر اقلام محبوب ازین دست عبارتند از کاناپه‌های چند گوشه، فضاهای دکوراتیو محل قرارگیری مجسمه‌ ها و سطوح تزئینی و همینطور چراغ هایی که به عنوان اکسسوری تزئینی دکور عمل می‌کنند.
تلویزیون مخفی شو
قفسه های دکوراتیو کنترل از راه دور می توانند باز شوند و تلویزیونی را که در خود نهان کرده اند نمایان کنند
 • گرایش به معماری داخلی دفتر کار های خانگی

همانطور که اشاره کردیم، در سال های اخیر به دلایل مختلف و خصوصا به دلیل محدودیت های ناشی بیماری همه گیر کرونا، علاقه زیادی به ایجاد دفتر کار خانگی ایده آل بوجود آمده است. از یک فضای بزرگ و جادار با همه چیزهایی که نیاز دارید گرفته تا تنها یک میز تاشو در گوشه ی اتاق نشیمن، همگی شکلی از دفاتر خانگی در هستند که این روزها کاملا متداول شده اند. اما ابعاد و ظاهر آن ها هر چه که باشد، هدف این است که فضایی مناسب برای شما و انجام کارهای مرتبط با کسب و کارتان باشد. بنابراین هنگام طراحی دفتر کار خود، به خاطر داشته باشید که عملکرد، کارایی و زیبایی به یک اندازه مهم هستند.

دفتر کار خانگی
در سال های اخیر گرایش زیادی به ایجاد دفتر کار خانگی ایده آل بوجود آمده است.

5 نکته ای که برای طراحی دفتر کار خانگی باید در نظر بگیرید:

دفتر کار شما به هر سبک، شکل و اندازه ای که باشد، به چند نکته اساسی نیاز دارد تا فضایی کاربردی و زیبا باشد. بنابراین هنگامی که ترندهای جدید را در طراحی فضای خود استفاده می کنید، به نکات زیر نیز توجه داشته باشید:
 • مکان: در حالت ایده آل، یک فضای کار مطلوب باید در قسمتی آرام از خانه شما باشد. اگر یک اتاق کامل گزینه روی میز شما نیست، یک میز تاشو در گوشه اتاق مهمان که رفت و آمد کمتری دارد نیز می تواند به خوبی کار کند.
 • تجهیزات: مطمئن شوید که همه تجهیزات و لوازمی را که برای کارکردن نیاز دارید، بدون افراط در تزئینات بیش از حد که فقط فضای شما را شلوغ می‌کنند، در معماری داخلی و خریدتان لحاظ کنید.
 • فضای ذخیره سازی: یک دفتر کار خانگی باید سازماندهی مناسبی داشته باشد تا برای نگهداری وسایل، فضای کافی را در خود تامین کند.
 • رنگ: رنگ‌هایی را انتخاب کنید که ذهن را آرام و متمرکز می‌کنند، مانند طیف های ملایم آبی‌، سبز و همینطور رنگ های خنثی. از رنگ های بسیار روشن و خیره کننده اجتناب کنید زیرا می توانند در دراز مدت خسته کننده و آزاردهنده شوند.
 • دکوراسیون: تزئینات دکوراسیون را به حداقل برسانید تا تمرکز را افزایش دهید. برای صرفه جویی در فضا می توانید تابلوهای دیواری، قفسه ها و شلف های دیواری، گلدان های گیاه و قالیچه های کوچک را بکار بگیرید.
  دفتر برای دورکاری
  استفاده از خانه برای هوم آفیس در معماری داخلی معاصر

  امیدواریم مطالب ارائه شد این مقاله برایتان مفید باشد. معرفی ترندهای برتر دکوراسیون و معماری داخلی خانه و محل کار ادامه دارد. میتوانید قسمت دوم و سوم را نیز در ادامه از بخش گنجه معماریال مطالعه بفرمایید. خوشحال خواهیم شد اگر نظرتان را درباه این رویکردها در طراحی داخلی و معماری با ما به اشتراک بگذارید. در صورت نیاز به مشاوره دکوراسیون با ما تماس بگیرید و اگر علاقه مند به طراحی فضای خود هستید روی لینک زیر کلیک کنید.

برای طراحی پروژه خودتان از اینجا شروع کنید

دیدگاهتان را بنویسید