Loading…

طراحی دکوراسیون مطب و کلینیک پزشکی

طراحی داخلی مراکز درمانی و دکوراسیون فضاهای بهداشتی یکی از مهم ترین بخش ها در زمینه معماری داخلی و طراحی دکوراسیون محسوب می شود. به عنوان طراح، بارها و بارها از نزدیک شاهد طراحی دکوراسیون مطب پزشکی و فضاهای درمانی بوده ایم که هیچ یک از اصول و قوانین چیدمان و دکوراسیون داخلی در آن ها اجرا نشده است. نمی توان بازسازی مطب را امری ساده و پیش پاافتاده در نظر گرفت و از آن در اماکن مختلف با کاربری های گوناگون استفاده نکرد. مطب های پزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. طبق شواهد بسیاری از موارد از قبیل قرار گرفتن صحیح مبلمان، میز منشی و دیزاین بخش پذیرش مطب، مسیر عبور و مرور و جزییاتی از این دست که هزینه ای هم دربر نداشته توجه نشده، چه برسد به اینکه طراحی و دکوراسیون خاصی هم اجرا شده باشد.

طراحی مطب
طراحی دکوراسیون مطب پزشکی با معماریال

بنابر این باید در طراحی داخلی و دکوراسیون مطب دقت بالایی داشته باشیم تا بهترین مناسب ترین دکوراسیون را پیاده سازی کنیم. انتخاب متخصصین امر سبب شود تا بیمارانی که مراجعه می کنند از محیط داخلی کلینیک حس آرامش و اطمینان را دریافت نمایند. جالب است بدانید که هر چه طراحی کلینیک در عین سادگی ، شیک و مدرن باشد، به صورت ناخودآگاه به بیمار این موضوع را انتقال می دهد که پزشک و افرادی که خدمات پزشکی را ارائه می دهند متخصص و آگاه به علم روز دنیا می باشند.

از نظر تیم طراحی و دکوراسیون معماریال، عوامل بسیاری در زمینه طراحی و دکوراسیون مطب اثرگذار هستند که بایستی مورد توجه قرار گیرند و البته که طراحی و دکوراسیون مطب صرفا نبایستی برای خوشایند بیماران و مراجعان و با هزینه ای زیاد انجام شود. بلکه یک دکوراسیون صحیح و اصولی عملکردها و کارایی افراد را در محیط درمانی افزایش می دهد و در نهایت منجر به رضایت دوسویه، هم برای پزشکان و کادر درمانی و هم مراجعان می شود.

شما پزشکان عزیز و علاقه مندان به طراحی داخلی مطب میتوانید از ابتدا، مشاوران و متخصصان معماریال را برای داشتن یک دکوراسیون شیک و زیبا، در کنار خود داشته باشید.

تماس با مشاور تخصصی طراحی مطب

همچنین در ادامه این مقاله به برخی از مهم ترین نکات در طراحی و دکوراسیون مطب میپردازیم. با ما همراه باشید.

اصول طراحی دکوراسیون مطب پزشکی

اصول مهم و اساسی در طراحی دکوراسیون کلینیک پزشکی و مطب پزشک

پایه های طراحی دکوراسیون مطب و کلینیک به نحوی تعریف شده است که تمامی نکات ایمنی و بهداشتی مورد توجه قرار گرفته شده باشد. انتخاب ترکیب رنگ درست و نورپردازی مناسب می تواند فضای دلپذیری را ایجاد کند که مراجعه کنندگان از گذراندن زمان خود چه برای انتظار و چه برای درمان خسته نشوند و روحیه خوب خود را حفظ نمایند.

ایجاد محیطی آرامش بخش در مطب به عوامل زیادی بستگی دارد ، رنگ بندی دیوار ها ،چیدمان مبل ها و جنس پوششی کف در طراحی دکوراسیون مطب تاثیر بالایی دارد. استفاده درست از ترکیب های رنگی و طراحی هوشمندانه نورپردازی ها در طراحی مطب دندان پزشکی، علاوه بر اینکه طراحی مطب شما شیک و ایده آل خواهد شد، کاربردی نیز می شود. یک طراحی پلان استاندارد با توجه به نوع مطب و فضای ساختمان می تواند مراجعین مطب را افزایش بدهد.

مهم ترین اصول در طراحی و دکوراسیون مطب و کلینیک بایستی مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:

  • انتخاب رنگ مناسب در دکوراسیون مطب
  • توجه به چیدمان وسایل و تجهیزات در دکوراسیون مطب
  • توجه به نوع پوشش کف در دکوراسیون مطب
  • نورپردازی هوشمندانه در دکوراسیون مطب
  • توجه به دکوراسیون اتاق انتظار و بخش پذیرش
  • توجه به طراحی و دکوراسیون اتاق پزشک

 

انتخاب رنگ مناسب در دکوراسیون داخلی فضای درمانی

حتما شما هم شنیده اید که هر رنگی در روانشناسی معنی و تعبیری ویژه دارد. آگاهی از این موضوع کمک شایانی به طراحان دكور كلينيک کرده است تا فضا داخلی هر مکانی را به محیطی مسرت بخش برای ساکنانش مبدل سازند. کلینیک پزشکی جایی است که بیماران با رنج های فیزیکی و روحی خود به هدف درمان و بهبود بر آن قدم می گذارند.

 رنگ ها اثر چشم گیری در روحیات افراد می گذارد که این تاثیر گذاری امروزه در طراحی دکوراسیون مطب موجب شده است توجه بیشتری به آنها بشود و در بهره برداری از رنگ ها با توجه به عوامل گوناگونی که وجود دارد رنگ مد نظر را انتخاب کنیم. یکی از عواملی که در تاثیر گذاری رنگ ها بسیار مورد اهمیت می باشد نوع مطب است، قطعا تم رنگی دکوراسیون مطب زیبایی با دکوراسیون مطب اطفال تفاوت چشمگیری دارد که در هنگام انتخاب رنگ به آن توجه باید کرد. علاوه بر رنگ محیط نحوه طراحی دکوراسیون سالن انتظار مطب به دلیل اینکه ارباب رجوع دقایقی را باید در این سالن منتظر باشند از بخش های پر اهمیت در طراحی دکوراسیون مطب است.

رنگ مطب
انتخاب رنگ مناسب در دکوراسیون مطب و کلینیک

 

توجه به رنگ نورها ، بکار گیری آن در نواحی مناسب سالن و تنطیم میزان شدت نور در قسمت نور پردازی عواملی هستند که باید رعایت شود. به کار گیری رنگ مناسب، نصب پوستر های مرتبط و یا بهره گیری از انواع پتینه در ناحیه طراحی دکوراسیون دیوارهای سالن انتظار علاوه بر زیباسازی طراحی دکوراسیون مطب، از خستگی مراجعه کنندگان نیز جلوگیری می کند.

رنگ مطب
انتخاب رنگ مناسب در دکوراسیون مطب

منبع: وبسایت پویانو 

توجه به چیدمان وسایل و تجهیزات در دکوراسیون مطب

در طراحی دکوراسیون فضاهای درمانی و خصوصا مطب یک یا چند پزشک، فضای انتظار بایستی به نحوی چیدمان شود که مراجعان و بیماران احساس راحتی و آرامش داشته باشند. این سبک چیدمان ممکن است در کاربری های گوناگون تا حدودی متفاوت باشد.

به عنوان یک مثال ساده، در مطب پزشکان پوست و زیبایی، زنان و زایمان و اطفال غالبا بیماران برای اطلاع از سوابق پزشک یا در اختیار گذاشتن تجربیات درمانی عادت به صحبت و گفت و گو با یکدیگر داشته و این موضوع نه تنها زمان انتظار را برای آنان قابل تحمل می کند، بلکه غالبا موجی از صمیمیت و مهربانی در میان آنان جاری می کند.

بنابراین در چنین شرایطی می توانید صندلی های بخش انتظار را به نحوی طراحی کنید که نزدیک به یکدیگر قرار داشته و امکان تعامل مراجعان با یکدیگر را فراهم کند. به این نکته توجه داشته باشید که  در صورت امکان بخش هایی از فضای انتظار را برای مراجعانی که به دلیل بیماری های خاص یا شرایط روحی تمایلی به گفت و گو و نزدیک شدن به دیگران ندارند، اختصاص دهید.

این در حالیست که در مطب یک روان پزشک یا پرشک سونوگراف، ممکن است بیماران علاقه ای به صحبت و گفت و گو و حتی ارتباط چشمی با یکدیگر و بیان مشکلات خود نداشته باشند و حفظ فاصله میان صندلی های انتظار و چیدمان آن ها به نحوی که حریم شخصی افراد حفظ شود، از ضروریات طراحی دکوراسیون مطب چنین پزشک انی خواهد بود.

دکوراسیون مطب پزشک با آثار هنری زیبا، عکس‌ها، استفاده از رنگ‌های خنثی و آرامش‌بخش و مبلمان‌های راحت، می‌تواند به بیماران کمک کند تا در حالت آرامش قرار بگیرند. اشیاء و وسایل جالب و لذت‌بخش، مانند آکواریوم و گیاهان نیز می‌توانند تسکین‌دهنده و آرامش‌بخش باشند و ذهن بیماران را از درد منحرف کنند.

طراحی چیدمان
معماری داخلی مطب

توجه به نوع پوشش کف در دکوراسیون مطب

استفاده از کف پوش هایی با رنگ روشن افزون بر اینکه آلودگی را به سرعت نشان می دهد با از بین بردن آلودگی مراجعه کنندگان پاکیزکی را به صورت آشکار مشاهده می کنند. بهداشتی بودن کفپوش از مهم ترین نکات طراحی دکوراسیون مطب است. برای کفپوش بهتر است از متریالی استفاده کنید که قابل شست و شو باشد و به دفعات زیاد بتوان آن را ضد عفونی کرد.

کفپوش های مطب رنگ آمیزی دیوارها باید به شکلی باشد که کمی فضا را تلطیف کند، شادابی و تحرک به فضا ببخشد و ارامش بخش باشد.این موضوع در مطب های زنان و زایمان،کودکان و دکوراسیون مطب روانشناسی از اهمیت برخوردار است. سعی کنید در طراحی داخلی مطب از کف پوش های رنگ روشن استفاده کنید. کف پوش یک فضا می تواند به اندازه دیوار های آن در جلوه اولیه آن محیط اثرگذار باشد.

کفسازی مطب
توجه به چیدمان صندلی در دکوراسیون مطب

توجه به چیدمان صندلی در طراحی داخلی مطب

سعی کنید برای فضای انتظار از مبلمان راحت استفاده کنید. فضای انتظار برای بیماران دلهره آور ست؛مبلمان راحت میتواند بخشی از این دلهره را کاهش دهد.با توجه به کاربری و متراژ مطب تعداد منطقی مبلمان در نظر بگیرید.تراکم یا در مقابل پراکندگی بیش از حد صندلی ها انسجام فضا را مختل میکند.

دکوراسیون اتاق انتظار باید به شکلی باشد که بیماری که مدتی در آن محل قرار دارد و منتظر ویزیت پزشک است کمترین تنش و آلودگی صوتی را داشته باشید تیم طراحی آرین پاراکس توصیه می کند در طراحی مطب از چیدمان صندلی های زیاد در کنار هم خودداری زیر باعث ازدحام و آشفتگی خواهد شد.

البته جادوی رنگ در دکوراسیون بخصوص فضاهای درمانی را نباید نادیده گرفت رنگ های سرد مثل خانواده رنگ های آبی و سبز فضایی آرامش بخش را ایجاد خواهد کرد.

طراحی مطب
طراحی دکوراسیون مطب
  • نورپردازی هوشمندانه در دکوراسیون و معماری داخلی مطب

نورپردازی مناسب در دکوراسیون مطب و کلینیک بسیار مهم بوده و نورپردازی باید به گونه ای باشد که تابش نور بر سطح دیوار های فضا پخش شود. یک فضای تاریک آن هم در محیط درمانی می تواند از نظر روانی تاثیر منفی بر مخاطب و مراجع بگذارد. هنگام طراحی مطب دکتر می توانید از تابلو های گوناگون استفاده کنید تا از یک نواخت شدن فضا جلوگیری شود.

نورپردازی مطب
نورپردازی مناسب از اصول مهم در دکوراسیون مطب و کلینیک
  • توجه به دکوراسیون اتاق انتظار و بخش پذیرش

در طراحی داخلی مطب بیماران مطب باید به جای فکر کردن به استرس و درد خود، در ساعاتی که در اتاق انتظار حضور دارند، از اینترنت استفاده کنند و به انواع بازی‌های مورد علاقه کامپیوتری خود مشغول شوند. مطب یا درمانگاه مکانی است که شما بخش مهمی ‌از روز خود را در آن می‌گذرانید، بنابراین طراحی داخلی و چیدن وسایل درون این فضا، همچنین رنگ‌هایی که برای وسایل و دیوارها استفاده می‌شود و نورهایی که در نورپردازی محیط استفاده می‌کنید در ایجاد روحیه‌ای شاد برای خودتان و بیمارانتان مؤثر است.

پیش از آنکه بر روی این پروژه آغاز به کار کنید، بسیار مهم و حیاتی است که درک روشنی از نوع خدمات پزشکی که قرار است ارائه شود، داشته باشید. به طور ایده‌آل، دکوراسیون باید انواع آمار جمعیتی بیماران را منعکس کند؛ برای مثال، طراحی داخلی مطب پزشک اطفال باید دارای اسباب‌بازی‌های بادوام و امن، تلفن‌های همراه جالب برای بازی، جداول فعالیت ذهنی، نقاشی‌های دیواری رنگارنگ، یک مجموعه تلویزیونی با فیلم‌های کارتونی و موارد دیگری که اطفال را سرگرم می‌کند باشد. شخصی که دکوراسیون اتاق انتظار پزشک اطفال را طراحی می‌کند، خوب است نوعی پارتیشن‌بندی برای ایجاد یک فضای خصوصی برای مادران شیرده را نیز در نظر داشته باشد.

دکور میز منشی مطب
توجه به دکوراسیون بخش پذیرش

در انتخاب مبلمان برای دکوراسیون اتاق انتظار هم باید هوشمندی به خرج داد. از آنجا که اتاق انتظار یکی از استرس زا ترین مکان‌ها برای بیمار است، انتخاب مبلمان راحت و کاربردی، می‌تواند از گزینه‌های خوب طراحی داخلی مطب به شما رود.

 یک ایده جالب دیگر برای تزیین و دکوراسیون مطب پزشک یا اتاق انتظار ، انتخاب آثار هنری یا چیدمانی است که انعکاسی از علایق، سرگرمی‌ها و روحیات پزشک باشد. لمس احساسات خصوصی و شخصی پزشک می‌تواند یک جایگاه منحصربه‌فرد برای پزشک در ذهن بیماران ایجاد کند.

برای تسکین درد بیماران، استفاده از تزئینات طبیعی مانند: گل، آکواریوم ماهی ها، درختچه‌ها یا گلخانه‌های طبیعی در مطب پیشنهاد می‌شود. همچنین می‌توانید برای افزایش آرامش بیماران، موسیقی ملایمی در اتاق انتظار پخش کنید. البته توجه به میزان صدای موسیقی و موقعیت بیماران مهم است.

طراحی سالن انتظار
توجه به دکوراسیون اتاق انتظار و بخش پذیرش
  • توجه به طراحی و دکوراسیون اتاق پزشک

اگر به چیدمان اتاق های درمان در مطب پزشکان مختلف دقت کرده باشید می دانید که مبلمان و سبک قرار دادن آن ها در این اتاق، علاوه بر نوع بیماران مراجعه کننده، به شخصیت، سلیقه و شیوه کار اختصاصی هر یک از پزشکان نیز باز می گردد. اینکه بیمار در چه فاصله ای از پزشک مستقر شود، صندلی میهمان یا همراه در کدام بخش از اتاق قرار بگیرد و لوازم مورد نیاز معاینه و درمان به چه ترتیبی در دسترس وی باشند، شکل دهنده طراحی دکوراسیون اتاق پزشک خواهد بود.

یک فضای بزرگ با نور پردازی دقیق و تهویه مناسب طراحی و اجرا کنید. در طراحی اتاق دکتر به کاربری مطب توجه ویژه ای داشته باشید. شاید نیاز به یک نمایشگر بزرگ برای نمایش آزمایش ها به بیمار داشته باشید. اگر یک مطب دندانپزشکی را طراحی میکنید به دسترسی های مختلف پزشک توجه کنید. اگر مطبتان برای کودکان طراحی میشود به امنیت فضا توجه ویژه ای کنید.

طراحی اتاق دکتر باید به گونه ای باشد که بیمار در زمان مراجعه احساس امنیت داشته باشد و هیچ گونه دید مستقیم به این فضا نباشد به غیر از دید باید به صدا هم فکر کرد که متاسفانه این موضوع در بسیاری از مطب ها رعایت نمی شود و بیمار در زمان مراجعه احساس می کند که دیگران صدای او را می شنوند.

دکوراسیون اتاق پزشک
نمونه طراحی دکوراسیون اتاق پزشک

بیماران معمولاً مدتی را در اتاق ملاقات یا روی یونیت دندان‌پزشکی در مطب سپری می‌کنند، بنابراین طراحی محیطی راحت و تمیز می‌تواند در ارزیابی آن‌ها درباره خدماتی که در مطب شما دریافت می‌کنند، مؤثر باشد. به ویژه در این روزها که رقابت بین مطب‌ها و کلینیک‌های دندان‌پزشکی شدید است، بدون شک بیماران مکانی را برای درمان مشکلات جسمی خود برمی‌گزینند که در آن راحت‌تر بوده و احساس آرامش بیشتری کنند. علاوه بر این، طراحی محیط داخلی مطبتان با توجه به شرایط روحی خودتان، در حفظ روحیه شاد شما مؤثر خواهد بود و از خستگی و کسالت کار طولانی در یک محیط بسته می‌کاهد.

دیزاین اتاق پزشک
توجه به طراحی و دکوراسیون اتاق پزشک