Loading…

نکات طلایی برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب

دکوارسیون اتاق خواب امروزه به یکی از مهمترین موضوعات طراحی داخلی تبدیل شده است. اتاق خواب فضایی است که از آشفتگی ها و استرس های روزانه به آن پناه می بریم. اتاقی که در آن به استراحت می پردازیم و هر روز صبح خود را در آن شروع می کنیم. شخصی سازی بیشتر از هر فضای دیگری در مورد اتاق خواب اهمیت پیدا می کند چرا که این بخش از منزل کاملا شخصی است و نوع دکوراسیون و چیدمان عناصر آن باید انعکاسی از شخصیت فردی باشد که وقت خود را در آنجا می گذراند. اگر می‌خواهید خوابی آرام و دلچسب داشته باشید، یا بعد از یک روز فعالیت سخت مکان امنی و آرامی برای استراحت خود در اختیار داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم به دکوارسیون اتاق خواب خود اهمیت بدهید.

تیم طراحی و دکوراسیون داخلی معماریال در این مقاله به تفصیل در مورد نکات کلیدی و اثرگذار در دکوراسیون اتاق خواب و مسائل مربوط به آن پرداخته است که شما را به مطالعه ادامه این مطلب دعوت میکنیم.

طراحی اتاق خواب
نکات کلیدی و اثرگذار در دکوراسیون اتاق خواب

بایدها و نبایدها در طراحی و دکوراسیون اتاق خواب:

اتاق خواب برای هر شخص مهمترین بخش خانه محسوب می‌شود، به ویژه در زندگی آپارتمان‌نشینی امروزی، داشتن یک مکان دنج و آرام برای استراحت و سپری کردن اوقات در تنهایی بسیار مهم و ارزشمند است، به همین دلیل نیز سبک چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب مورد توجه طراحان دکوراسیون قرار گرفته است.

تعیین نمودن کاربری در دکوراسیون اتاق خواب

برای این که بتوانید اقلام دکوراسیون اتاق خواب خود را تهیه کنید، باید در ابتدا کاربری اتاق خواب را مشخص کنید، این که اتاق شما قرار است فقط برای خوابیدن مورد استفاده قرار گیرد یا برای انجام کارهای دیگری مثل مطالعه، انجام امور کاری و … نیز از آن استفاده می‌کنید، در انتخاب نوع وسایل در چیدمان اتاق خواب کمک بسیاری می‌کند.

ضمن این که طراحی اتاق خواب برای دختران، پسران، سنین مختلف و تازه عروس‌ها نیز قوانین مخصوص به خود را دارد که در بخش گنجینه مقالات معماریال می توانید اصول تخصصی مرتبط با هر نوع دکوراسیون اتاق خواب را مطالعه کنید.

طراحی داخلی لوکس
یکی از اصول دکوراسیون اتاق خواب تعیین نمودن کاربری اتاق خواب است

رعایت اصل سادگی در دکوراسیون اتاق خواب

بهترین راه برای پیچیدگی بخشیدن به دکوراسیون داخلی رعایت اصل سادگی است. همه ما به دنبال ایجاد دکوراسیونی پیچیده و باشکوه برای اتاق خوابمان هستیم و فرقی نمی کند که کدام سبک دکوراسیون را برای آن انتخاب کرده ایم. در مورد انتخاب عناصر دکوراسیون اتاق خواب صرفا آن هایی را که مورد نیازند، مد نظر قرار دهید که این اغلب شامل تختخواب، یک یا دو میز کنار تختی، یک دراور یا کمد و یک صندلی است. هر چیز دیگری خارج از این لیست می تواند فضای آن را آشفته و نامرتب سازد.

طراحی داخلی
اصل سادگی در دکوراسیون اتاق خواب

 

انتخاب سبک دکوراسیون اتاق خواب

انتخاب سبک دکوراسیون اتاق خواب یکی دیگر از مهمترین اصول دکوراسیون اتاق خواب محسوب می شود. ابتدا باید تصمیم بگیرید که طراحی اتاق خواب شما برمبنای چه سبک طراحی باشد، دکوارسیون مدرن می‌پسندید یا ازعلاقمندان به دکوراسیون کلاسیک هستید، برخی افراد نیز علاقه زیادی به چیدمان و فضای سنتی در اتاق خواب دارند. در این زمینه می توانید برای نمونه مقاله طراحی و دکوراسیون اتاق خواب به سبک روستیک مدرن: ۸ راهکار برای داشتن اتاق خوابی زیباتر مطالعه کنید.

به طور کلی هنگامی که سبک اتاق خواب شما مشخص باشد، انتخاب وسایلی چون سرویس تختخواب، پرده، کاغذ دیواری، لوستر و ... راحتتر انجام خواهد پذیرفت.

 

سبک طراحی
دیزاین اتاق خواب

 

برای طراحی اتاق خواب خود یک طراح انتخاب کنید

انتخاب طیف رنگی در دکوراسیون اتاق خواب

بعد از انتخاب سبک دکوراسیون نوبت به تم رنگی مورد علاقه شما می‌رسد، باید انتخاب کنید که چه تم رنگی را برای اتاق خود می‌پسندید. بسیاری افراد استفاده از رنگ‌های تیره را می‌پسندند و برخی دیگر علاقمند به استفاده از رنگ‌های روشن در اتاق خواب خود هستند و افرادی نیز علاقمند به داشتن رنگ اتاق خواب رنگین کمانی یا رنگی رنگی هستند.

البته باید بگوییم که انتخاب رنگ اتاق خواب باید با توجه شرایط خاصی صورت بگیرد که شامل موارد زیر خواهد بود:

انتخاب رنگ بر اساس جنسیت صاحب اتاق خواب:

معمولا انتخاب رنگ اتاق خواب را بر اساس جنسیت صاحب اتاق مشخص می‌کنند، مثلا رنگ‌های شاد و گرم مخصوص خانم‌ها است، مثل انتخاب رنگ سفید، زرد، نارنجی، صورتی و یا اتاق خواب‌های رنگی رنگی برای خانم‌ها در نظر گرفته می‌شود.

برای آقایان نیز انتخاب رنگ‌های خنثی یا اسپرت مورد توجه است، مثل رنگ ترکیبی سفید و طوسی، آبی، قهوه‌ای، نسکافه‌ای، سورمه‌ای و …

انتخاب رنگ بر اساس سن:

 به طور مثال تم رنگی اتاق خواب و دکوراسیون یک شخص کودک یا نوجوان با افراد بزرگسال کاملا فرق می‌کند.

انتخاب رنگ بر اساس سبک دکوراسیون:

نکته مهم دیگری که در انتخاب رنگ تاثیرگذار است، تناسب رنگ اتاق خواب با سبک چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب است. مثلا در اتاق خواب‌هایی با سبک دیزاین مدرن معمولا از رنگ‌های روشن استفاده می‌شود، اما در اتاق خواب‌های کلاسیک رنگ‌های خنثی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

 

طیف رنگی دکوراسیون اتاق خواب
انتخاب طیف رنگی در دکوراسیون اتاق خواب

چگونگی چیدمان اتاق خواب

وجود تناسب بین ابعاد عناصر دکوراسیون و فضا از مهمترین نکاتی است که باید مد نظر قرار دهید. به عنوان مثال طبیعتا انتخاب تختخوابی بزرگ برای اتاق خوابی کوچک، نتیجه ای جز ایجاد محیطی آشفته نخواهد داشت.  از طرفی انتخابی تختخوابی با تاج تختی بلند باعث خواهد شد سقف بلند آن خالی به نظر نرسد. در مورد اتاق خواب های بزرگتر مراقب باشید اتاق بیش از حد خالی به نظر نرسد. در این راستا اضافه کردن یک صندلی یا اتومان به دیزاین آن را اضافه کنید.

چیدمان اتاق خواب
اصول چیدمان اتاق خواب

انتخاب نقطه کانونی در دکوراسیون اتاق خواب

فرقی نمی کند اتاق خوابتان چه ابعادی دارد در هر صورت باید حداقل یک نقطه کانونی داشته باشد (بله اتاق های بزرگتر می توانند بیشتر از یک نقطه کانونی داشته باشند). منظور از نقطه کانونی عنصری از دکوراسیون است که بیشترین توجه را به خود جلب می کند. معمولا تختخواب با روتختی برجسته ای به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته می شود اما در اتاقی کوچک پنجره ها هم می توانند این کارکرد را داشته باشند.

نقطه کانونی اتاق خواب
انتخاب نقطه کانونی در دکوراسیون اتاق خواب

محل قرار گرفتن تخت در اتاق خواب

برخی از افراد تختخواب خود را در مرکز اتاق و چسبیده به یک دیوار قرار می دهند اما گزینه بهینه تر قرار دادن در گوشه ای از اتاق است تا فضای جمع و جور تری برای خواب و همچنین محیط بیشتری برای رفت و آمد در اتاق و قرار دادن دیگر عناصر داشته باشید.

موقعیت تخت خواب
محل قرار گرفتن تخت در دکوراسیون اتاق خواب

 

نورپردازی در دکوراسیون اتاق خواب

لایه های مختلف روشنایی محیط شامل نور محیطی، نور تأکیدی و نور کاری یا وظیفه ای است. نور محیطی از طریق لوسترها و چراغ های سقفی و نور تأکیدی از طریق لامپ های رشته ای یا نقطه ای تأمین می شود. اما نور وظیفه ای همان بخشی است که اغلب مورد کم توجهی قرار می گیرد. سعی کنید با چراغ های رومیزی برای روی میز کنارتختی، آباژورهای ایستاده و یا چراغ های سقفی آویزان این لایه از روشنایی اتاق خواب تان را ارتقا بخشید.

برای کسب ایده های بیشتر مقالهنورپردازی در طراحی داخلی: چگونه خانه خود را هنرمندانه نورآرایی کنیم؟را مطالعه نمایید.

افزایش دسترسی به نور طبیعی در دکوراسیون اتاق خواب

نور طبیعی فضای اتاق خواب شما را بزرگتر نشان می دهد و البته محیطی انرژی بخش تر برای شما فراهم می کند. در این راستا استفاده نکردن از پرده و یا انتخاب پرده هایی نازک تصمیم هایی منطقی خواهند بود.

نور طبیعی در دکوراسیون اتاق خواب
افزایش دسترسی به نور طبیعی در دکوراسیون اتاق خواب

 

ایجاد فضایی خصوصی در اتاق خواب

فضای خصوصی می تواند بخشی از اتاق خواب باشد که از آن برای مطالعه و یا ارامش گرفتن بیشتر کمک می گیرید. تمام آنچه برای دکوراسیون و طراحی این بخش نیاز دارید یک صندلی راحت، چند کوسن و کتاب های مورد علاقه تان هستند. پایین تختخواب و یا گوشه اتاق از مناسب ترین مکان ها برای ایجاد این فضای خصوصی خواهد بود.

فضای خصوصی خواب
ایجاد فضایی خصوصی در چیدمان اتاق خواب

 

در نظر گرفتن فضایی برای تعویض لباس (کلوزت) در اتاق خواب

در گوشه ای از اتاق خواب  می توانید فضایی برای نگهداری و همچنین تعویض لباس بسازید. در این راستا پارچه ای تک رنگ یا دارای طرح یکسان را انتخاب کنید، آن را از چوب پرده آویزان کنید و سپس درون آن فضا هم یک جالباسی قرار دهید تا فضایی متفاوت، کاربردی و مدرن در اتاق خواب تان داشته باشید.

کلوزت اتاق خواب
در نظر گرفتن فضایی برای تعویض لباس (کلوزت) در اتاق خواب

انتخاب سرویس ملحفه ای متناسب با سبک دکوراسیون اتاق خواب

اضافه کردن یک سرویس ملحفه لوکس بیشتر از آن چیزی که تصور کنید دیزاین اتاق خوابتان را ارتقا می بخشد. اگر به دنبال تجربه حسی هستید که از ملحفه هتل می گیرید، آن ها را برای شستشوی حرفه ای به خشک شویی بسپارید. برای عمق بخشیدن بیشتر به دکوراسیون در ادامه می توانید یک شال طرحدار برای روی دسته صندلی استفاده کنید. همچنین می توانید آویزان کردن پرده های ابریشمی و یا ساخت تختخوابی کانوپی به کمک آن را امتحان کنید.

سرویس ملحفه متناسب
انتخاب سرویس ملحفه ای متناسب با سبک دکوراسیون اتاق خواب

 

استفاده بهینه از فضا در چیدمان اتاق خواب

 نوع وسایلی که برای اتاق خواب تان انتخاب می کنید تعیین کننده میزان بهینه بودن استفاده تان از محیط آن هستند. انتخاب تختخواب جک دار یا کشودار، میز کنسول و قرار دادن چند سبد حصیری یا باکس زیر آن و پاف صندوق دار از جمله مناسب ترین گزینه های پیش روی شما هستند.

تکنیک هایی برای بزرگتر به نظر رسیدن اتاق خواب

نصب پرده در محلی نزدیک به سقف باعث بلندتر به نظر رسیدن دیوار و در نتیجه بزرگ تر به نظر رسیدن اتاق می شود. اگر دیوارهای اتاق بسیار کوتاه است، از رنگ هایی روشن و یا طرح های راه راه افقی و عمودی برای بزرگتر به نظر رسیدن آن کمک بگیرید. انتخاب عناصر دیزاینی با گوشه های گرد از دیگر مواردی است که انتخاب مناسبی برای دیزاین یک اتاق خواب کوچک است چرا که فضای کمتری به خود اختصاص می دهند و همچنین قدرت تطابق بالایی با انواع سبک های دکوراسیون دارند.

لایه بندی عناصر مختلف در دکوراسیون اتاق خواب

در چیدمان اتاق خواب نیاز نیست قوانینی سنتی را که از این کار در ذهن دارید، رعایت کنید. به عنوان مثال می توانید تختخواب را طوری قرار دهید که قسمت پایینی آن با بخشی از پنجره تلاقی پیدا کند و درنتیجه فضای بهتری برای رفت و آمد در اتاق و دسترسی به کمد و دراور داشته باشید.

لایه بندی عناصر اتاق خواب
لایه بندی عناصر مختلف در دکوراسیون اتاق خواب

 

استفاده از آینه در دکوراسیون اتاق خواب

آیینه ها با انعکاس نور از سطح خود فضای اتاق خواب شما را بزرگتر و روشن تر نشان می دهند. ایده های متنوعی برای اضافه کردن آیینه به چیدمان اتاق خواب تان وجود دارد. می توانید از یک آیینه قدی با ریسه های نور در اطراف آن کمک بگیرید و فضایی رمانتیک داشته باشید و یا چندین آیینه را برای ساخت گالری دیواری انتخاب کنید و جلوه ای مدرن و جذاب به فضا ببخشید.

آینه اتاق خواب
استفاده از آینه در دکوراسیون اتاق خواب

ایجاد دیواری برجسته در اتاق خواب

نیاز نیست از یک نوع تکنیک برای تمام دیوارهای اتاق خواب استفاده کنید. وجود دیواری با طراحی یا رنگ برجسته می تواند تبدیل به نقطه کانونی در چیدمان اتاق خواب شود. در این راستا از کاغذدیواری یا تکنیک های رنگ آمیزی که در بالا به آن ها اشاره شد برای یکی از دیوارهای اتاق خواب استفاده کنید و برای بقیه دیوارها از رنگی خنثی کمک بگیرید تا طرح مورد نظر برجسته شود.

بخاطر داشته باشید که تخت خواب با اندازه بزرگی که نسبت به باقی وسایل در اتاق خواب دارد، معمولا به نقطه کانونی فضا تبدیل می شود. پس بهتر است که مانند طراحان حرفه ای، دیوار پشت آن را به صورت مخصوص با بافتی متفاوت و یا با نصب دکوری ها، تزیین کنید. برای مثال می توانید مثل اتاق زیر، دیوار پشت تخت را با کاغذ دیواری که طرحش با دیوارهای دیگر متفاوت است، دیزاین کنید. یا مثل اتاق زیر، تابلو دکوری زیبا را بالا تاج تخت نصب کنید.

دیواری شاخص اتاق خواب
ایجاد دیواری شاخص یا برجسته در اتاق خواب

 

استفاده از پرده ای مناسب در اتاق خواب

پرده عضو مهم و جدا نشدنی اتاق خوابتان است. چون حریم شخصیتان را حفظ می کند. عایقی برای ورود سرما از پنجره هاست. و هم روز و هم شب، به کمک آن می توانید میزان نور آفتاب و محیط بیرون را با آن کنترل کنید. پس باید با توجه به موقعیت اتاق خواب و دکوراسیون منزلتان، نوع مناسبی را خریداری کنید. نکات زیر را در نظر داشته باشید:

اگر اتاقی کلاسیک دارید، به دنبال پرده های پارچه ای بروید که برای این سبک دکوراسیون مناسبند. همچنین زیر پرده اصلی، از آستر استفاده کنید، تا برای حفظ حریم شخصی و کنترل نور بتوانید از آن استفاده کنید.اگر اتاقی به سبک مدرن دارید، بهترین گزینه برای شما، پرده کرکره ای است. این نوع پرده هم انعطاف پذیر است و هم جلوه ای شیک و مدرن به فضا می دهد.

پرده اتاق خواب
استفاده از پرده ای مناسب در دکوراسیون اتاق خواب

 

استفاده از گیاهان در دکوراسیون اتاق خواب

گل ها و گیاهان مزایای زیادی دارند که باعث می شوند بتوانیم برای فضاهای مختلف از آن ها بهره مند شویم. یکی از این فضاها اتاق خواب است که وجود گل ها و گیاهان فضایی آرامش بخش، هوایی پاکیزه و جلوه ای روستیک به آن می بخشند. گیاهانی در ابعاد مختلف را به چیدمان اتاق خواب اضافه کنید تا محیطی شاداب و انرژی بخش داشته باشید.

گیاه اپارتمانی
استفاده از گیاهان در دکوراسیون اتاق خواب

 

ایجاد گالری دیواری عکس در اتاق خواب

اینکه عکس های مورد علاقه تان در قاب هایی قرار دهید جلوه زیبایی به دیزاین می بخشد اما تغییر آن ها را سخت می سازد. اگر به دنبال ایجاد نوعی گالری دیواری هستید که به روز کردن آن راحت تر باشد بهتر است برای نشان دادن تصاویر از ایده های دیگر جز قاب عکس استفاده کنید. به عنوان مثال آن ها را از ریسه های نوری آویزان و فضایی رمانتیک خلق کنید. با این کار هر وقت بخواهید می توانید عکس ها را تغییر دهید.

استفاده از عناصر دکوراسیون قدیمی

کاربری عناصر دکوراسیونی را که چندین سال است مهمان دکوراسیون منزل شما هستند، می توانید تغییر دهید و مجددا آن ها را به دکوراسیون برگردانید. به عنوان مثال یک جعبه چوبی قدیمی را به عنوان میز کنار تختی استفاده کنید. در این راستا می توانید آن را رنگ کنید تا جلوه متفاوتی پیدا کند و با پالت رنگ دکوراسیون متناسب باشد و یا آن را به صورت دست نخورده حفظ کنید تا جلوه ای روستیک به چیدمان اتاق خواب تان بدهد.

در نهایت تناسب و هارمونی را در دکوراسیون اتاق خواب فراموش نکنید

یکی از نکات طراح داخلی، ایجاد هارمونی و هماهنگی در فضا است. برای این که چنین فضایی در اتاق خوابتان ایجاد کنید، ابتدا دکور کل منزلتان را در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر در دکور دیگر بخش های منزلتان، مبلمان به صورت کلاسیک و ظریف کاری شده اند، اثاثیه اتاقتان را هم به این شکل انتخاب کنید. در مقابل اگر خانه را به صورت مدرن و امروزی دکور کرده اید، به فکر انتخاب تخت و دراور ساده و امروزی باشید. همچنین سعی کنید این هماهنگی، بین اثاثیه اتاقتان نیز وجود داشته باشد. مثلا می توانید مانند تصویر زیر رنگ بالش، فرش و تابلو را در طیف رنگی مشابه انتخاب کنید.

هارمونی چیدمان
تناسب و هارمونی در دکوراسیون اتاق خواب

 جهت دکوراسیون اتاق خواب خود با شماره زیر تماس بگیرید:

14 87 26 00 099